Annons

lyftare

1
hej! någon som vet om man måste montera lyftarn så att lilla hålet i lyftarn matchar oljekanales hål ? eller har det ingen roll hur man monterar dom? förutom i samma ordning som man tog bort dom men det har jag koll på :) tack på förhand richard
Annons

Re: lyftare

7
Nya eller "renoverade" lyftare ska vara tomma från olja vid montering.

Lyftarna fylls snabbt vid uppstart och kolven i dem justerar sig själva till rätt höjd bestämd av förspänningen/vipparmsjusteringen.

Om du fyller dem med olja innan montering så får du förbereda dig på ventil-sallad och/eller ev. hål i nå´n kolvtopp.

Här bör man förstå att lyftarna är aldrig helt fyllda under gång beroende på förspänningen från ventilfjädern och justeringen på vippan.
Om du fyller dem helt med olja innan montering så kommer lyftet att bli större (för stort).
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: lyftare

9
301super skrev:Men de lär väl ta in olja om man har de monterade i blocket och spinner på pumpen?
Självklart!

Det är MENINGEN att det ska komma in olja i lyftaren, det jag säger är att lyftaren inte ska vara FULL av olja med kolven i övre läget mot låsringen innan montering.
Kolven i lyftaren ligger ALDRIG mot låsringen, om du justerat vippan rätt.......
Därför monteras lyftarna tomma från olja, så fylls de automatiskt till rätt nivå.

En förutsättning för att oljan ska komma in i lyftaren vid "prime-ning" är dock att midjan på lyftaren med insläppshålet är position.
Därför vrider man veven 1 varv vid detta förfarande, om man nu började med 1:an i tändläge, så att även de övriga lyftarna får olja.
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/