Annons

Avgassystem,tvistefråga

1
Heta diskussioner på jobbet ang avg system."Förståsigpåarna" hävdar att 2 tum är för klent även på en standard GTO.-Den blir skitstrypt och man måste ha minst 2,5 tum eller större.Jag hänvisar då till fabrikspec som väl är 2.00 tum/aut samt 2,25/man.Fabriken hängde väl knappast dit grejer som ströp motorerna eller var det av ekonomiska skäl man inte monterade större? Nu åker ju var och varannan med 2.5/3 tum.Förstår att man sätter dit grövre vid trimning men nog fan räcker väl original dim när det är std?
Annons

Re: Avgassystem,tvistefråga

3
Det enda som är värt nå´t är om dessa "förståsigpåare" kan bevisa att originalsystemet "skitstryper" en standard GTO?

Har de t.ex. kört 402m på tid med originalsystemet för att sedan bytt ut det till ett större och noterad tidsskillnaden?

Som sagt, varför skulle Pontiac montera ett avgassystem som stryper motorn, mitt under värsta "superbilseran", när det gällde att sälja bilar med prestanda utöver det vanliga?

Och, noterat är att trimmade banracingbilar är en annan historia........
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/