Annons

Re: Stumma Bromsar

16
En del brukar gnisla lite över långa leveranstider från usa men jag har aldrig haft såna problem. Brukar ta 7-12dagar vilket är betydligt snabbare än när jag beställer från sverige....Jag fick delar i torsdags (från Summit) och det blev rekord i snabbhet. Delarna beställdes för bara 5 dagar sen. Maila firman du tänkt att beställa ifrån och fråga. Lite oft.men jag tycker posten/dhl/shenker är lite märkliga i sitt arbets sätt då dom bara helt utan förvarning knackar på med paket i nävarna och tar förgivet att folk är hemma och att man har tusenlappar hemma att betala för tull&moms.
Annons

Re: Stumma Bromsar

19
Dax för lite uppdatering.....Fick brev om att min bromsservo hade anlänt till macken igår och glad som en 5åring på julafton så hämtade jag mitt lilla paket i morrse. Bytte sedan servon och det gick hur fint som helst :).....å då var det dax för en liten provtur och förväntningarna var höga...Körde ut på landsvägen och drog upp till ca 75-80 knyck och provade att brommsa. Vilken känsla :shock: har aldrig haft så goa bromsar på denna bil innan. Innan så var dom lite känsliga av sig men nu e det helt annorlunda :) . Men jag noterade att varvtalet är lite högre nu än det har varit innan, när jag har legat i ca 50 miles så har varvräknaren visat ca 1900 varv men nu var det ca 2500 varv i stället. Hur kan det bli så? Det var även så när jag körde hem från västerås och servon var kass.

Re: Stumma Bromsar

23
Nix behövde inte skicka tillbaka min servo. Servon kostade mig 193.88 dollar inklusive frakt, sen så fick jag betala ca 400 kr när jag hämtade ut paketet på tappen, så allt som allt betalade jag ca 1700-1800 kr, och i mitt tycke värt varända krona :mrgreen: