Annons

Vilken motor har jag?

1
Hejsan

I Början av sommaren köpte jag en jänkare, vill inte nämna märket för då blir jag väll utsparkad ur forumet :oops: men motorn ska tydligen vara en pontiac. Jag vet inte vad det är storlek eller års mod på motorn. Det är därför jag vänder mig till er pontiac proffs. Så här ser den ut iaf:
Bild
Har hittat några siffror bakom fördelaren: E 25241 tror jag det står

På topparna står det: F092 och F192

Det är dom änfa nr jag kan hitta på motorn...vet inte vart jag ska söka efter nr.

Vad tror ni det är för motor? Och vart kan jag få tag i delar så den blir lite piggare. Funderar även på att byta låda då det sitter en 2 petad st300 låda där nu som är gansa så trött, så tips på bra lådor som passar är jag tacksam för oxå.

/ Lången
Annons

Re: Vilken motor har jag?

10
72:an är smog motorn om jag fattat rätt? 185 hk nånting? Vad gjorde dom från fabrik så att hk antalet gick ner från 250hk. På min motor sitter det en Rochester, 2-brl förgasare. Satt det en sånn på standard? Finns det nån sida där man kan söka på insug? Mitt insug har nr 49441 framme vid vattenanslutningen står det E213