Annons

ram air toppar"12"

1
Hej
Har en grand prix 1963 med 400 motor i som jag nu ska byta toppar på.
Nu till min fråga, ska stoppa i ett par nyrenoverade ram air med gjutnummer 12
Har fått ett förslag på en kamaxel som heter 280 passar den bra till min bil och motor.
Bakaxel är från bonneville -66 .
Annons

Re: ram air toppar"12"

5
För cruising och nå´n däckrökare ibland så finns det ingen anledning att sätta på #12 toppar och använda en racing-kamaxel, gör du det så kommer du att bli grymt besviken.
För det du ska göra behöver du allt vrid du kan få ur motorn på lägre varv, precis som den har original.
Inte nog med att den nämnda kamaxeln är alldeles för "vass" för det du ska göra, den är dessutom inte lämpad för en Pontiac V8 (om den inte är kraftigt modifierad, som en race-bil, med allt detta innebär. Som portning av toppar, bakaxelutväxling, växlingspunkter, stallvarv på turbin mm, mm....).
Pontiac V8 gillar kamaxlar som har ca. 10° mer duration på avgas.
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: ram air toppar"12"

6
12 topparna har jag redan köpt, och sen så tycker jag att motorn känns ganska klen. Blocket är en 400 med 6x toppar och insuget är från 1975 tror att hästkrafterna ligger runt 225 till 250 hk om jag har läst tabellerna rätt. Därför vill jag öka på hk lite till iform av #12 toppar vassare kamaxel och så har jag ett insug från 1971. Vilken kamaxel föredrar ni här på forumet? :roll:

Re: ram air toppar"12"

8
peter skrev:12 topparna har jag redan köpt, och sen så tycker jag att motorn känns ganska klen. Blocket är en 400 med 6x toppar och insuget är från 1975 tror att hästkrafterna ligger runt 225 till 250 hk om jag har läst tabellerna rätt. Därför vill jag öka på hk lite till iform av #12 toppar vassare kamaxel och så har jag ett insug från 1971. Vilken kamaxel föredrar ni här på forumet? :roll:
Är motorn nyrenoverad f.ö.?
Annars har nog en 40 år gammal motor tappat den mesta av kraften den en gång hade.
Stirra dig inte blind på siffror på ett papper 1972 och senare användes andra metoder att uppge hästar än de gjorde 1963.
Visst kan du få fler hästkrafter med #12 toppar och en vass kam, MEN inte vid de varvtal din bil är byggd för.

Hästkrafter kommer sig av vridmoment gånger varvtal delat med 5252.

Frågan du måste ställa dig är, hur ofta, procentuellt sett, kommer jag att köra motorn på max-varv för att nyttja den vassare kammen?
(Och på köpet förlora det bottenvrid som krävs för skön cruising samt en och annan börnis?)
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: ram air toppar"12"

9
Hej
Ja motorn är nyrenoverad för ca 500 mil sedan. Men jag undrar igen, det måste ju gå att få
lite mer snurr i motorn och ändå få en körbar bil? har ju kompisar som åker med 400-500hk
utan problem och dom kör även crusingar. Nu har jag topparna #12 ett insug från 1970 vad
ska jag ha för kamaxel då så att bilen blir körbar men ändå få lite mer pulver under huven. Kan
även tänka mig att byta utväxling på bakaxeln om så behövs. Tacksam för förslag. M.V.H Peter :)

Re: ram air toppar"12"

10
Det verkar lite oklart vad du ska ha bilen din till?
Det finns INGEN som behöver 4-500 hästar för att cruisa och göra en och annan börnis.
Visst går det att cruisa med en race-bil, men det gör inte bilen till en cruising-bil.

Om man ska lyssna på somliga så kan man ju börja undra varför Pontiac inte satte i RamAir IV motorer i ALLA bilar 1969-70 eller 421S.D. i tidigare bilar?
Nu var ju dock Pontiac´s ingenjörer lite smartare än så.....men även kunderna begrep att en RAIV kanske inte var det bästa valet för en Bonneville-cab med 2.41:1 i bakaxeln!

Om du vill få mer knuff mellan rödljusen så skulle jag rekommendera en bakaxelutväxling ämnad för detta, race-bilarna som byggdes i början på 60-talet använde sällan mindre än 4.11:1 och gärna upp mot 5.--:1

Mät upp förbränningsrumen i 12-topparna, original har de runt 66cc, vilket ger en högre kompression än hälsosamt för motorn om den sitter i en tung fullsize och med en kam som har tight LSA.
Men om du får tag i en bakaxel med 3.55:1 eller högre numerisk, prova!
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: ram air toppar"12"

12
Din Grand Prix väger lika mycket som min 1969 GTO cab,3.915 lbs=1.775 kg.Med en högkompad 400:a,067/068 kam och 3.55 i bakaxeln kommer bilen gå så att det räcker.Då kan du dessutom köra landsväg utan att behöva öronproppar och ett fett bensinkonto.

66cc i 12 topparna?? Märkligt att INGEN i USA har samma värden.Där säger man minimum 72cc,men dom vet väl ingenting..

Re: ram air toppar"12"

15
Peje skrev:Där säger man minimum 72cc,men dom vet väl ingenting..
Källa på det?

Min info kommer ifrån 1970 High Performance brochyren.
Vid en jämförelse mellan #48 och #12 så har de samma storlek, runt 66cc, och skillnaden mellan dessa och 1968 #16 (72cc?) 1969 #62 (75cc) 1970 #13 (80cc) är mycket lätt att se med blotta ögat.

Det FINNS jänkare som vet, men fler som inte vet, och det finns inte EN enda amerikansk lista på topplocks förbränningsrums storlekar som stämmer.........
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/