Sida 1 av 1
Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 08 mar 2010 10:53
av lemans65
Hej har en Lemans -65a å behöver få tag i bussningarna som sitter mellan ramen och växellådsbalken nån som vet var man kan köpa dom helst i sverige.
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 10 mar 2010 09:31
av pontrace
Hej
Jag hade exakt liknande problem med min bil. Bussningarna var förbrukade! Hur som helst så tycker jag att detta sätt att ha bussningar är skit!. de gnisslar och kan ge onödiga "vridningar". Oftast är det rostangripet i ändarna på v-lådsbalken mm. Jag gjorde så att jag tillverkade stödplattor i järn och fast monterade balken mot ramen. Kan skicka ett kort med enklare beskrivning om så önskas. Jag blev av med gnisslet och troligtvis blev det även vridstarkare.
Pont
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 10 mar 2010 13:37
av lemans65
De låter ju intressant skicka gärna en bild.
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 10 mar 2010 16:18
av Hylten
Ja, det känns ju meningslöst att ha gummibussningar där OCH växellådskudde samtidigt.
Jag har dock kvar det på min, kändes överkurs att montera dit det dock.
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 10 mar 2010 19:56
av The Judge
Jag är säker på att Håkan på Americano Enterprise i Linköping kan hjälpa dig med bussningarna till balken.
Nytt är nytt och fungerar bättre än 45 år gammalt gummi..........
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 15 mar 2010 10:06
av pontrace
Hej Har tyvärr ingen FUNGERANDE kamera. Blev blåst av nån jävla När skojjare. Dock har gjort en egen beskrivning. kommer Att fixa bilder senare. Då jag Köpt Ännu en kamera män nu från butik!.
OBS! Mät och kolla noga så du Int tar bort Mer än onödan.
Re: Bussningar mellan ramen och växellådsbalken.
Postat: 15 mar 2010 11:36
av pontrace
här