Ja du bytt är det men vad det är för fabrikat, det kan man undra. ALLA sladdar är svarta påtryckta med vit text vad det är för något.
Allt verkar fungera, men jag antar att jag har krypström någonstans, det blixtrar när jag lägger på pluspolen och det ska det väl inte göra. Har dock inte mätt hur mycket ström som går åt.
Sitter och grunnar på hur jag ska göra, byta till nya sladdhärvor igen eller försöka få tag i något begagnat?
Känns som att det minsta jag behöver få tag i är själva säkringsdosan och anslutningen från motorrummet...
Kastar ut en fråga här, vad tycker ni?
Nytt, och i så fall vilket fabrikat är bra, prisvärt?
Begagnat, renoverat??
Alla tips och ideer mottages.
Kanske skulle skriva lite om vad jag har för mål med bilen, går förmodligen lättare att hjälpa till då
Det är en Lemans -68 cab, ej matching number. Planen är att den ska se ut som en originalbil från 68, men så som jag vill ha den.
Jag har bytt till solar red istället för Verdoro green som var original nu när jag lackade om den. Det kommer dock INTE bli ytterligare en GTO-klon.
Så som ni förstår är det inte strikt original som gäller, utan snarare originalliknande.